Miejscowości

Wiadomości

Ciekawe miejsca w Bieszczadach: rezerwat "Gołoborze"

Napisał 

Rezerwat przyrody nieożywionej "Gołoborze" jest umiejscowiony na zboczu górskim nad Rabiańskim Potokiem, niedaleko czynnego kamieniołomu i zniszczonej wsi Rabe. Znajduje się na wysokości 530-610 m i zajmuje powierzchnię 13,90 hektarów.

Do rezerwatu można dojechać szeroką drogą prowadzącą najpierw do kamieniołomu w Rabem, a od której odchodzi oznakowana przez Nadleśnictwo Baligród ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna prowadząca do "Gołoborza" i źródeł mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje kamieniołom, z którego otoczenia można zobaczyć gołoborze skalne.

Nad wyrobiskiem kamieniołomu kamienny stok porastają 34 sosny reliktowe w wieku ok. 200 lat i wysokości 7-14 metrów. W 1970 roku uznano je za pomniki przyrody.

Rezerwat "Gołoborze" zalicza się do niezwykłych osobliwości geologicznych regionu fliszowych Bieszczadów. Na jego terenie ochroną są objęte naturalne gołoborze górskie, które powstały w miejscu wychodni twardego piaskowca kwarcowego. Rumosz skalny w kilku miejscach porasta pojedynczo brzoza i karłowata osika. Całość rezerwatu otacza las jodłowo-bukowy ze świerkiem.

U stóp rezerwatu, za Rabiańskim Potokiem znajdują się dwa cenne źródła mineralne, których dzisiaj się już nie wydobywa. Są to jedyne w swoim rodzaju szczawy arsenowo-żelaziste, które odkryto już w okresie międzywojennym i w latach 60 XX wieku dokładnie zbadano. Wykonano wtedy dwa odwierty "Anna" i "Ignacy". Dzięki temu w 1974 roku Rabe uzyskało status uzdrowiska. Niestety na terenie miejscowości nie rozwinął się żaden kompleks budynków zdrojowych.

Anna Twardy

www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie następujących książek:

1. Orłowski S., Taranowski P., Na bieszczadzkich obwodnicach. Część I. Duża obwodnica, Rzeszów 2008,

2. Luboński P. (oprac.), Bieszczady. Przewodnik, Olszanica 1988,

3. Szyma M., Bieszczady na weekend, Bielsko-Biała 2006.

Kategoria: Okolice Baligrodu
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384