Miejscowości

Wiadomości

Szlaki turystyczne w Bieszczadach - z Baligrodu na Łopiennik

Napisał 
Szlaki turystyczne w Bieszczadach - z Baligrodu na Łopiennik Piotr Kutiak

Niebieski szlak z Baligrodu na Łopiennik prowadzi przez zalesione obszary Nadleśnictwa Baligród. Trasa obfituje w wiele osobliwości przyrodniczych i historycznych. Występują tu warte uwagi wychodnie skalne oraz ciekawe okazy roślin, zwierząt i grzybów gdyż omawiany odcinek wiedzie przez Ciśniańsko - Wetliński Park Krajobrazowy i obszar włączony do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 pod nazwą Bieszczady PLC180001. Warto wiedzieć, że wymienione wielkopowierzchniowe formy ochrony przyrody są elementem transgraniczego Rezerwatu Biosfery "Karpaty Wschodnie" wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szlak odwiedza również cmentarze z I i II Wojny Światowej oraz pamiątki po walkach z UPA. W literaturze Łopiennik gościł na kartkach spisanych przez Zygmunta Kaczkowskiego, który opisał wyprawę na wspomniany szczyt z Wincentym Polem w 1833r.

Przebieg szlaku: Baligród - pomnik żołnierzy - Dział 816 m n.p.m. - Berdo 890 m n.p.m. - Durna 979 m n.p.m. - Łopiennik 1069 m n.p.m.

100 8398

Długość szlaku:  14 km.

Baligród - Berdo 890 m n.p.m.: 7,5km

Berdo 890 m n.p.m. - Durna 979 m n.p.m.: 2 km

Durna 979 m n.p.m. - Łopiennik 1069 m n.p.m.: 4,5 km.

Czas przejścia:  w górę szlaku (Baligród - Łopiennik) 5 godzin,  w dół (Łopiennik- Baligród) 4 godziny.

Baligród - Berdo 890 m n.p.m.:  ↑ 02:40, ↓ 01:40
Berdo 890 m n.p.m. - Durna 979 m n.p.m.: ↑ 00:45, ↓ 00:30
Durna 979 m n.p.m. - Łopiennik 1069 m n.p.m.: ↑ 01:30,  ↓ 01:15

Suma podejść: w górę szlaku 910 m; w dół 420 m.

Szlak niebieski  prowadzący na Łopiennik rozpoczyna swój bieg na baligrodzkim rynku. Początkowe kilometry szlaku wiodą drogą (Duża Obwodnica Bieszczadzką) do pomnika polskich żołnierzy poległych w zasadzce przygotowanej w dniu 1 kwietnia 1947 roku przez Ukraińską Powstańczą Armię. Pochowano tu 29 żołnierzy(chorych i rannych), których ewakuowano z Cisnej. Wspomniany pomnik znajduje się na granicy pomiędzy Baligrodem a miejscowością Bystre. Za pomnikiem szlak wiedzie stromym stokiem na grzbiet Kropiwnego. Półtorej godziny dzieli wspomniany szczyt od Berda 890 m n.p.m., gdzie znajduje się węzeł z szlakiem zielonym Berdo - Jabłonki. Wędrując przez bukowy drzewostan docieramy po niecałej godzinie na Durną 979 m n.p.m. Nazwa szczytu nawiązuje do jego złej sławy, jest to miejsce w którym nietrudno się zgubić. Po półgodzinnym spacerze wśród polan widokowych i grzęd skalnych zdobywamy Łopiennik 1069 m n.p.m. (węzeł ze szlakiem o kolorze czarnym). Wmurowano tu tablicę upamiętniającą wyprawę z udziałem Wincentego Pola, Seweryna Goszczyńskiego i Zygmunta Kaczkowskiego na omawiany szczyt. Na tablicy wykonanej na zamówienie leskiego oddziału PTTK z 1975 roku widnieje napis "Nazajutrz wyprawiliśmy się na Łopiennik... Pol zabrał głos i wskazywał nam i opowiadał, gdzie leżą i jak wyglądają wszystkie ziemie Rzeczypospolitej Polskiej... Były to pierwsze nuty do "Pieśni o Ziemi Naszej".  (Zygmunt Kaczkowski "Mój Pamiętnik").

Piotr Kutiak
www.przewodnik-bieszczady.pl

 

Kategoria: Okolice Baligrodu
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384